Dawna baza lotnictwa morskiego

Wybudowana w połowie lat '30 ubiegłego wieku na potrzeby Luftwaffe, nosiła nazwę „Vitzkerstrand” (co można przetłumaczyć jako „Plaża Wicka”). Jako pierwsze lądowały tu wodoloty, później wickie lotnisko było bazą dla około setki bombowców i myśliwców użytych w trakcie kampanii wrześniowej w 1939 r. Pas startowy liczy sobie 700 metrów długości i 50 m szerokości. Do rozbudowy bazy o kolejne baraki, hangary i magazyny wykorzystywano niewolniczą pracę jeńców wojennych – zamordowanych po zakończeniu modernizacji lotniska.

Od 1941 r. oraz po zakończeniu II Wojnie Światowej w bazie stacjonowały i ćwiczyły przede wszystkim oddziały artyleryjskie. Regularnie trenują tutaj wojska państw należących do NATO. Od 2013 roku teren dawnej bazy wzbogacają eksponaty w postaci nieuzbrojonych zestawów pocisków rakietowych (fanom militariów powiedzą coś takie nazwy jak S-75 Wołchow czy S-125 Newa). Tuż przed głównym budynkiem wzniesiono pomnik ku pamięci 10 żołnierzy przeciwlotniczej formacji „JW 1259 Bolesławiec”, którzy 19 maja 1988 roku w trakcie przegrupowania zginęli w katastrofie kolejowej w Pile. Na kamiennym obelisku z nazwiskami wojskowych opiera się rakieta.

Aktualnie, stałe posterunki bronią wstępu na teren dawnego lotniska tylko na drogach dojazdowych (ale należy liczyć się z tym, że wchodzących z plaży bądź lasu wczasowiczów mogą wyprosić żołnierze). W trakcie ćwiczeń na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych obszar jest już szczelnie zamykany. Zdarza się, że wojsko specjalnie zaprasza turystów i umożliwia im zwiedzanie bazy – robi tak m.in. dla uczestników Rajdu Rowerowego Racibora po Ziemi Sławieńskiej.

Dodaj opinię

Lotnisko i baza wojskowa w Wicku powstały na potrzeby Luftwaffe w latach ‘30 XX w. Później stacjonowały tu m.in. wojska artyleryjskie. Przy odrobinie szczęścia można zobaczyć pozostałości kompleksu oraz prawdziwe zestawy pocisków rakietowych, oczywiście nieuzbrojonych. Trzeba pamiętać, że żołnierze stacjonujący w pobliżu mogą czasowo zamykać ten teren dla cywili.

KM Studio potrafi wspaniale utrwalić na wideo Promenadę filmy reklamowe Wrocław

Dawna baza lotnictwa morskiego adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Dawna baza lotnictwa morskiego, zobacz gdzie w Wicku Morskim zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Dawna baza lotnictwa morskiego.
  • 76-107 Wicko Morskie
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Dawna baza lotnictwa morskiego opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij