Latarnia morska

Pierwszym drogowskazem dla żeglarzy i rybaków w Ustce była prawdopodobnie wieża nieistniejącego już od 1899 roku kościoła św. Jana Chrzciciela i św. Mikołaja, na szczycie której zaczepiano płonącą pochodnię. W miejscu świątyni z XIV wieku jest dziś skwer Jana Pawła II.

Pełnoprawną latarnię morską w mieście wybudowano dopiero w 1892 r. i od tamtej pory niewiele się zmieniła. Postawiona na planie ośmiokąta 22-metrowa wieża latarni została dobudowana do charakterystycznego budynku z czerwonej cegły niedaleko wschodniego falochronu. Mieścił się tutaj posterunek pilotów, którzy odpowiadali za bezpieczne przeprowadzanie statków przez port w Ustce.

Na przełomie XIX i XX w. latarnia świeciła światłem specjalnej lampy naftowej - czerwony promień był widoczny z odległości ok. 6 mil morskich (11 km). Dziś 1000-watowa żarówka zapewnia zasięg 18 Mm, czyli ponad 33 kilometrów.

Latarnia morska i dawna stacja pilotów w Ustce udostępniane są turystom do zwiedzania właściwie wyłącznie w czasie letnich wakacji. Konstrukcją zajmuje się Urząd Morski w Słupsku.

Dodaj opinię

Powstała jako dobudówka do stacji pilotów, którzy przeprowadzali statki wpływające do Ustki przez mielizny portu. Światło emitowane jest ze szczytu ceglanej wieży, z wysokości 22 m. W 1892 r., kiedy to wybudowano latarnię, była to lampa naftowa, co dawało zasięg 11 km (6 Mm). Dziś drogowskaz dla statków zapewnia żarówka, którą widać z odległości 3 razy większej.

KM Studio może wykonać film promocyjny Latarni morskiej filmy reklamowe Wrocław

Latarnia morska adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Latarnia morska, zobacz gdzie w Wicku Morskim zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Latarnia morska.
  • Ulica
    Promenada Nadmorska
    Latarnia morska mieści się przy ulicy Promenada Nadmorska w Wicku Morskim
  • 76-270 Ustka
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Latarnia morska opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij