Latarnia Morska

W drodze na darłowską plażę każdy chyba zatrzyma się przy rozsuwanym moście łączącym przez Wieprzę, Darłówko Wschodnie i Zachodnie. Zbudowano go w 1988 r. i do tej pory jest jedynym tego rodzaju zabytkiem techniki w Polsce. Znajduje się przy nim sterownia o bardzo oryginalnym kształcie, ze względu na który mieszkańcy miasta, jak i nawiedzający je turyści, mówią o niej „UFO”. Latem, rzeką Wieprzą z centrum Darłowa do mostu kursuje tramwaj wodny.

Nieopodal mostu, nad morskim brzegiem piętrzy się latarnia morska sięgająca prawie 20 m wysokości. Zbudowano ją w 1885 r. u ujścia Wieprzy do Bałtyku, u nasady wschodniego falochronu. Wiadomo jednak, że już w 1715 r. władze Darłowa, ze względu na duży ruch statków handlowych i rybackich płynących do miasta, zarządziły ustawienie świateł przy ujściu Wieprzy.

Obecna latarnia została powiększona w 1927 r. o jedno piętro, zwieńczono ją wówczas białą, stalową kopułą, do wnętrza której przeniesiono źródło światła. Liczne późniejsze modernizacje sprawiły, że zasięg światła latarni wynosi 15 mil morskich (ok. 30 km).

Latarnią administruje Urząd Morski w Słupsku. Budowla udostępniona jest do zwiedzania.

Dodaj opinię

Na prawym brzegu Wieprzy, niedaleko ujścia rzeki do morza i falochronów, stoi latarnia morska w Darłowie. Powstała w 1885 roku, zastępując prowizoryczne światła ustawione przy wejściu do portu przez władze miasta w 1715 r. Jej współczesny wygląd, w tym charakterystyczna biała kopuła wieńcząca konstrukcję, to efekt powiększenia latarni o jedno piętro w 1927 r.

KM Studio może wykonać film z Latarni Morskiej kamerzysta Jelenia Góra

LINK DO FILMU
Latarnia Morska adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Latarnia Morska, zobacz gdzie w Wicku Morskim zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Latarnia Morska.
  • Ulica
    Wschodnia 14
    Latarnia Morska mieści się przy ulicy Wschodnia 14 w Wicku Morskim
  • 76-150 Darłowo
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Latarnia Morska opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij