10 niezwykłych atrakcji Suwalszczyzny, które warto zobaczyć

Suwalszczyzna, kraina tysiąca jezior, to niewątpliwie jeden z najpiękniejszych rejonów w Polsce. Co więcej, to idealne miejsce dla miłośników aktywnego wypoczynku. Spływy kajakowe, turystyka rowerowa, piesza, narciarstwo biegowe i zjazdowe (!), windsurfing to tylko niektóre z atrakcji, którym można się tu oddać się. Suwalszczyzna to również miejsce skrzyżowania kultur pogranicza, które zachwyca kuchnią regionalną, przyrodą i wciąż żywym folklorem.

A jednak pomimo tych niewątpliwych walorów turystycznych ten region Polski wciąż pozostaje poza mapą głównych turystycznych szlaków. Wędrując przez okoliczne lasy, czy spędzając czas nad jeziorami nie natykamy się tu na tłumy turystów, ale możemy nacieszyć się tutejszą przyrodą w ciszy i samotności. Ta pustka jest moim zdaniem ogromną zaletą Suwalszczyzny. Zwłaszcza, że jest to miejsce, które często ma do zaoferowania dużo więcej niż droższe i znacznie bardziej popularne rejony Polski.

Fakt, że atrakcje Suwalszczyzny nie irytują ciągnącymi się w nieskończoność kolejkami rodem z Kasprowego nie oznacza, że będziemy tu narzekać na turystyczną infrastrukturę. Szlaki turystyki pieszej, rowerowej, czy narciarskiej są dobrze oznakowane, nie brakuje również odpowiednio przygotowanej bazy noclegowej i gastronomicznej, zarówno dla tych, którzy chcą przenocować w glinianej chacie, czy mongolskiej jurcie, jak i osób, które cenią sobie wygodę i wolą komfort luksusowych hoteli. Spośród miejsc noclegowych oferujących wysoki standard szczególnie polecam kameralny i niezwykle urokliwy Hotel z Restauracją Akvilon.

Suwalszczyznę miałam okazję eksplorować od czasów dzieciństwa i choć mieszkam tu długo, wciąż zaskakuje mnie jej piękno. Pragnę pokazać Wam kilka miejsc, które warto odkryć w trakcie wyprawy w te rejony.

1. Klasztor nad Wigrami

Pochodzący z 1667 roku pokamedulski zespół klasztorny nad jeziorem Wigry jest jednym z najważniejszych zabytków Suwalszczyzny, unikalnym na światową skalę. Poza samym klasztorem na terenie kompleksu warto zobaczyć eremy, dawniej będące miejscem zamieszkania zakonników, a także wspiąć się na Wieżę Zegarową, skąd rozpościera się przepiękny widok na jezioro Wigry.

2. Mosty w Stańczykach

Nazywane również „wiaduktami północy” - dwa majestatyczne mosty łączące przeciwległe brzegi pradoliny rzeki Błędzianki przywodzą na myśl Rzymskie Akwedukty. Mosty pochodzą z okresu I Wojny Światowej i stanowiły dawniej trasę kolejową. Dziś są jednym z najbardziej rozpoznawalnych punktów widokowych Suwalszczyzny.

3. Góra Zamkowa

To jeden z największych zabytków archeologicznych regionu będący od III wieku p.n.e. ośrodkiem osadniczym, a następnie za czasów Jaćwieskich pełniący funkcję obronną. Dziś choć trudno wypatrzeć ślady dawnej warowni, Góra Zamkowa jest wciąż atrakcyjnym miejscem nie tylko ze względu na swoją wartość historyczną, ale także z powodu malowniczej lokalizacji pośród czterech jezior: Szurpił, Tchliczyska, Jeglówka, Jeglóweczka.

4. Ruiny Pałacu Paca w Dowspudzie

Po wybudowanym w latach 1820-1827 pałacu Paców dziś pozostał jedynie portyk oraz bociania wieża. Żywa jest jednak legenda dawnego bogactwa tego założonego przez generała wojsk napoleońskich Ludwika Paca miejsca, zachowana chociażby w powiedzeniu: „wart Pac pałaca, a pałac Paca”.

5. Molenna w Wodziłkach i czarna bania

Założone przez Staroobrzędowców w 1788r. Wodziłki do dziś są miejscem zamieszkania wyznawców tego zanikającego odłamu prawosławia, a także miejscem, gdzie możemy obejrzeć piękną molennę, czy zażyć kąpieli w tradycyjnej czarnej bani.

6. Wigierski Park Narodowy

Ten ścisły rezerwat przyrody wokół jeziora Wigry to unikatowe miejsce, na którego terenie znajdują się aż 42 jeziora! Park zachwyca majestatycznymi lasami i bogactwem zwierząt (możemy tu z łatwością natknąć się na jelenie, sarny, dziki, różnorodne ptaki, a szczęściarze być może wypatrzą nawet łosia). Park oferuje dobrze przygotowane trasy do turystyki rowerowej i narciarstwa biegowego.

7. Suwalski Park Krajobrazowy

Najstarszy park krajobrazowy w Polsce, które swoje malownicze ukształtowanie zawdzięcza formacjom polodowcowym. Krajobrazy parku tworzą bajkową scenerię, w której pomiędzy pagórkami w otoczeniu jezior i lasów położone są urokliwe wioski. W trakcie wizyty w parku warto wybrać się w okolice jeziora Hańcza w pobliżu, którego możemy również zobaczyć Głazowisko Bachanowo i Głazowisko Łopuchowo, a także skorzystać z dobrze oznakowanych tras dla turystyki rowerowej i pieszej, czy nawet zrobić kurs nurkowania…

8. Kanał Augustowski i śluzy

18 śluz oraz rzeka Czarna Hańcza, Netta i jeziora Augustowskie składają się na ten długi na 101km kanał. To prawdopodobnie najlepsze miejsce w Polsce na organizację spływu kajakowego. Przejrzysta woda Czarnej Hańczy oferuje niezapomniane widoki wijącej się w wodzie roślinności. Płynąć możemy podziwiać żeremie bobrów, piękną linię brzegową i zrelaksować się z dala od cywilizacji.

9. Punkt Widokowy „U Pana Tadeusza”

Położony na jednym ze wzgórz Suwalskiego Parku Narodowego punkt widokowy, z którego roztacza się wyjątkowy krajobraz, w którym rozgrywały się pierwsze sceny filmu „Pan Tadeusz” .

10. Cmentarzysko Jaćwingów

Zespół kurhanów nieopodal miejscowości Szwajcaria, który między II a V wiekiem był miejscem pochówku Jaćwingów.

Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij